Powołanie policji wodnej
W dniu dzisiejszym mija 100 lat od utworzenia policji wodnej w Polsce. 18 lutego 1920 roku Minister Spraw Wewnętrznych Stanisław Wojciechowski w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych Andrzejem Kędziorem wydał rozporządzenie nr 132 (kliknij aby pobrać) ” w przedmiocie organizacji Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych”.
Rozporządzenie określało zakres działania i obowiązków, podległość służbową gospodarczą i administracyjną właściwym okręgowym Komendą Policji Państwowej.
W cytowanym rozporządzeniu użyto określenia Policja Państwowa rzeczna, ponieważ główny rejon działania to rzeka Wisła. Pierwsze komisariaty Państwowej Policji rzecznej powstały w Krakowie, Sandomierzu, Puławach, Warszawie i Płocku oraz posterunki w następujących miejscowościach: Niepołomice, Józefów, Kazimierz, Dęblin, Ryczywół, Góra Kalwaria, Modlin, Wyszogród, Włocławek i Nieszawa.
Wisła była główną arterią komunikacyjną odrodzonej Polski po lat zaborów. W celu zapewnienia ładu i porządku na ruchliwej drodze wodnej powołano jednostki Państwowej Policji rzecznej.