Galar Jacht Klub Policjantów Wodnych

Klub miłośników Wisły żeglarstwa i żeglugi śródlądowej dawniej i dziś

Rekonstrukcja łodzi policyjnej z 1920r.

22 czerwca 2020 o godz. 14.00 w Komisariacie Rzecznym Policji w Warszawie odbył się uroczysty chrzest i wodowanie zrekonstruowanej łodzi policyjnej „KOMENDANT II”.

100 lecie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie

Już minęło 100 lat Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie

100 lat policji wodnej

Powołanie policji wodnej W dniu dzisiejszym mija 100 lat od utworzenia policji wodnej w Polsce. 18 lutego 1920 roku Minister Spraw Wewnętrznych Stanisław Wojciechowski w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych Andrzejem Kędziorem wydał rozporządzenie nr 132 (kliknij aby pobrać) ” w przedmiocie organizacji Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych”. Rozporządzenie określało zakres działania i […]

previous arrow
next arrow
Slider

100 lat policji wodnej

100 lat policji wodnej

Powołanie policji wodnej

W dniu dzisiejszym mija 100 lat od utworzenia policji wodnej w Polsce. 18 lutego 1920 roku Minister Spraw Wewnętrznych Stanisław Wojciechowski w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych Andrzejem Kędziorem wydał rozporządzenie nr 132 (kliknij aby pobrać) ” w przedmiocie organizacji Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych”.
Rozporządzenie określało zakres działania i obowiązków, podległość służbową gospodarczą i administracyjną właściwym okręgowym Komendą Policji Państwowej.
W cytowanym rozporządzeniu użyto określenia Policja Państwowa rzeczna, ponieważ główny rejon działania to rzeka Wisła. Pierwsze komisariaty Państwowej Policji rzecznej powstały w Krakowie, Sandomierzu, Puławach, Warszawie i Płocku oraz posterunki w następujących miejscowościach: Niepołomice, Józefów, Kazimierz, Dęblin, Ryczywół, Góra Kalwaria, Modlin, Wyszogród, Włocławek i Nieszawa.


Wisła była główną arterią komunikacyjną odrodzonej Polski po lat zaborów. W celu zapewnienia ładu i porządku na ruchliwej drodze wodnej powołano jednostki Państwowej Policji rzecznej.

Powrót do góry