Galar Jacht Klub Policjantów Wodnych

Klub miłośników Wisły żeglarstwa i żeglugi śródlądowej dawniej i dziś

Rekonstrukcja łodzi policyjnej z 1920r.

22 czerwca 2020 o godz. 14.00 w Komisariacie Rzecznym Policji w Warszawie odbył się uroczysty chrzest i wodowanie zrekonstruowanej łodzi policyjnej „KOMENDANT II”.

100 lecie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie

Już minęło 100 lat Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie

100 lat policji wodnej

Powołanie policji wodnej W dniu dzisiejszym mija 100 lat od utworzenia policji wodnej w Polsce. 18 lutego 1920 roku Minister Spraw Wewnętrznych Stanisław Wojciechowski w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych Andrzejem Kędziorem wydał rozporządzenie nr 132 (kliknij aby pobrać) ” w przedmiocie organizacji Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych”. Rozporządzenie określało zakres działania i […]

previous arrow
next arrow
Slider

Rejs na 100-lecie powstania Flotylli Pińskiej

Rejs na 100-lecie powstania Flotylli Pińskiej

Projekt obchodów 100. rocznicy utworzenia Flotylli Pińskiej pt. „100 lat Flotylli Pińskiej Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej pamięć i rekonstrukcja”zakłada:* „rejs przyjaźni” (czerwiec 2019 r.) z warsztatów portowych Marynarki Wojennej (Twierdza Modlin) do Pińska (Białoruś) – głównej siedziby Flotylli rzekami Wisła, Narew, Bug, Muchawiec, kanał Królewski, Pina oraz symboliczne wpłynięcie na Prypeć.* w trakcie rejsu w odwiedzanych miejscach nad Bugiem (Brok, Drohiczyn) zaprezentowanyzostanie fragment wystawy pt.:”W służbie królowej polskich rzek” oraz fragmenty filmu pt. ”Zapomniana Flotylla”. Prezentację poprowadzi doktorant Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Piknik historyczno -wojskowy, przejażdżki „okrętami” po Bugu.- w trakcie rejsu w miejscach największych bitew apel, modlitwa, krótki rys historyczny.* w dniu 03.07.2019 r. w Pińsku (święto Flotylli Pińskiej 100 rocznica)- msza święta w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pińsku przed obrazem Madonny Pińskiej patronki marynarzy Flotylli w intencji poległych i pomordowanych dowódców i marynarzy Flotylli, oraz złożenie votum z Twierdzy Modlin.- symboliczna defilada na Pinie motorówek uzbrojonych Flotylli: „Listowczyk”, „Lech”,„Lizdejko”( pierwsze jednostki Flotylli Pińskiej, które w roku 1919 rozpoczęły służbę w Pińsku).- piknik rodzinny na Starym Nabrzeżu w Pińsku. Przejażdżki „okrętami” po Pinie i Prypeci. Spotkania z Polonią. Prezentacja filmu pt. ”Zapomniana Flotylla”, dyskusja, wspomnienia świadków.* wypłynięcie w rejs powrotny tą samą trasą.- postój w Brześciu. Przejazd drogą lądową do miejscowości Mokrany i złożenie kwiatów pod pomnikiem wziętych do niewoli i pomordowanych przez armię radziecką we wrześniu 1939oficerów i podoficerów Flotylli Pińskiej.                     Wystawy i plastyczne warsztaty historyczne pt. „100 lat Flotylli Pińskiej Marynarki Wojennej RP pamięć i rekonstrukcja”.

Powrót do góry